Ashtanga Joga

  • Home
  • Zajęcia
  • Ashtanga Joga

Ashtanga Vinyasa Joga jest dynamiczną odmianą jogi, gdzie poszczególne asany, ułożone w ściśle określonej kolejności, wykonywane są płynnie, a każdy ruch łączy się z oddechem. Ten system praktyki jogi przekazany został współczesnemu światu przez Sri K. Pattabhi Joisa, który zdecydował się na nauczanie ludzi ze świata Zachodu, wyjeżdżając po raz pierwszy 1975 r. do Stanów Zjednoczonych, by tam uczyć jogi. Później przez około 30 lat podróżował po całym świecie przekazując filozofię i metodykę Ashtanga Vinyasa Jogi.

Szkoła Ashtanga Vinyasa Joga powstała w mieście Mysore, w południowych Indiach. Jest tam prowadzona po dziś dzień, przez następcę Pattabhi Joisa – Sharata Joisa, jako KPJAYI – K. Pattabhi Jois Ashtanga Yoga Institute.

Wyjątkowość tego systemu polega na stałości sekwencji asan, a tempo ich wykonywania dyktuje rytm oddechu praktykującego; w asanach statycznych, natomiast zostaje się w większości na 5 oddechów. Początkowo Ashtanga może wydawać się nieco bardziej wymagająca fizycznie, ale w miarę regularnej praktyki ciało wzmacnia się, zapamiętuje sekwencje, podąża za oddechem, a umysł się wycisza. Podczas całej praktyki stosuje się oddech ujjayi (oddech zwycięzcy), który dzięki charakterystycznemu dźwiękowi ułatwia koncentrację. Bandhy, czyli „energetyczne zamknięcia” pomagają w kontrolowaniu przepływu energii, pozwalają wydłużać kręgosłup i czynią całą praktykę lekką.

W Ashtanga joga znanych jest 6 serii, jednak na naszych zajęciach praktykować będziemy asany z pierwszej z nich- Yoga Chikitsa, czyli terapia jogą. Jej celem jest oczyszczenie, wzmocnienie ciała i uwolnienie od napięć…

Efekt uboczny praktyki Ashtanga Vinyasa Jogi to dużo energii, wysportowana sylwetka i dobry humor